www.bonglords.fora.pl
Forum klanowe dla palących ShiShe:)



Forum www.bonglords.fora.pl Strona Główna Shisha - informacje Palenie, a zdrowie...
Obecny czas to Czw 13:08, 28 Mar 2024

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat
Autor
neokucia
Administrator
Administrator



Dołączył: 29 Wrz 2007
Posty: 511
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z domu
Nie 0:52, 30 Wrz 2007

Wiadomość
Palenie, a zdrowie...
Artykuł opublikowany w czasopiśmie medycznym Pediatrics donosi, że stężenie rakotwórczych i uzależniających substancji w dymie z nargili może być porównywalne ze stężeniem tych samych substancji w dymie papierosowym. Ponadto tlący się węgiel drzewny może również dostarczać nieco rakotwórczych węglowodorów i metali ciężkich. Podobnie wpływ palenia nargili przyrównano do palenia papierosów w badaniu opublikowanym w listopadowym numerze czasopisma Periodontology. Naukowcy stwierdzili, że wpływ palenia fajek wodnych na nasze zęby jest porównywalny z wpływem palenia papierosów. Dowiedziono, że choroby zębów i dziąseł dotykają w 30% palaczy fajek wodnych, 24% przypada na palaczy papierosów, natomiast 8% na osoby niepalące.


-Badania te dowiodły, że ryzyko wystąpienia chorób jamy ustnej jest 5-krotnie większe u wielbicieli fajek wodnych i 3,8-krotnie większe u palaczy papierosów, niż u osób niepalących. Pomimo, iż dym przechodząc przez wodę jest filtrowany, ilość substancji toksycznych zawartych w nim jest zbliżona lub nawet większa od stężenia tych samych substancji w dymie papierosowym.- opowiada Kenneth A. Krebs, prezes DMD (Amerykańskiego Związku Dentystów) i AAP (Amerykańskiej Akademii Periodontologii).

Jak na ironię badania te wykazały również, że nargile mogą przyczynić się do wzrostu stężenia toksycznych substancji u osób palących przede wszystkim dlatego, iż spędzają one więcej czasu na paleniu niż palacze papierosów, a spowodowane jest to mniej drażniącym dymem. Thomas Eissenberg, profesor psychologii na Virginia Commonwealth University, przeprowadził badania, które wykazały, że 45-minutowa sesja palenia hookah dostarcza do organizmu 36 razy więcej smoły, 15 razy więcej dwutlenku węgla i 70% więcej nikotyny niż pojedynczy papieros. Generalnie jeden papieros wypalany jest w ciągu 5-u minut, a więc długość sesji mogłaby być przyrównana do wypalenia ok. 9-u papierosów.

Badania przeprowadzone na egipskich parach wykazały, że palenie fajek wodnych ma związek z bezpłodnością.

Ankieta przeprowadzona w grupie 25 osób chorujących na raka oskrzeli wykazała, że 22-óch spośród nich było palaczami fajek wodnych. Badanie kontrolne przeprowadzone na 214 chińskich górnikach wykazało, iż ryzyko zachorowania na raka płuc w porównaniu z osobami niepalącymi jest dwukrotnie większe u osób palących oraz to, że występuje pewna relacja między zwiększeniem popularności fajek i częstością pojawiania się chorób. Z kolei badanie przeprowadzone w Egipcie na grupie osób cierpiących na nowotwór pęcherza nie wykazało różnic w częstości zachorowań między osobami niepalącymi a palaczami. Egipscy palacze nargili donoszą jednak o dwóch przypadkach zachorowania na raka płaskokomórkowego i jednym rogowiaku kolczystokomórkowym dolnej wargi. Raporty te wykazują, że składniki dymu mają rakotwórcze działanie na niektóre narządy naszego organizmu.

Zwolennicy hookah podważają wyniki tych badań i zauważają, że często niewiadomo, czy dana osoba paliła wyłącznie nargile, rzuciła palenie lub przerzuciła się z papierosów na nargile. Badacze nie wzięli pod uwagę również tego, że niektóre z tych osób zażywały narkotyki oraz nie wykazali jednoznacznie które złe efekty były bezpośrednio związane z paleniem nargili.

Substancje smoliste:


Filtrowanie smoły, zależy od wielkości urządzenia, jakości wody, częstotliwości wdychania i innych czynników. Nie można jednak oczekiwać, iż przynajmniej połowa pierwotnej ilości smoły zostanie zatrzymana. Smoła zawarta w dymie z nargili jest mniej niebezpieczna od tej w dymie papierosowym, ponieważ temperatury spalania są zupełnie inne: ok. 100 st. C w pierwszym przypadku i ok. 900 st. C w drugim. Im wyższa temp. tym niebezpieczniejsza i bardziej rakotwórcza jest smoła.

Nikotyna i uzależnienie:

Naprawdę uzależnieni palacze hookah (można ich znaleźć w Azji i Afryce) nie stają się pewnego dnia palaczami papierosów. Te same uzależnione od fajki wodnej osoby, nie mając do niej dostępu, nie sięgnęłyby po papierosa, tylko po to, by dostarczyć potrzebnej organizmowi nikotyny. Zdumiewające jest to, że wielbiciele tumbak (surowego, wilgotnego, nie aromatyzowanego tytoniu) w chwili braku dostępu do niego nie zaakceptowaliby, nawet chwilowo, tytoniu tobamel (aromatyzowanego) i vice-versa. Kwestia uzależnienia od nikotyny pozostaje więc niewyjaśniona. Uzależnienie, rzadkie w przypadku sporadycznego palenia, jest w tym przypadku niezwykle skomplikowane i niekoniecznie musi mieć związek z nikotyną, ale raczej ze smakami i kulturalno-towarzyską sferą tego wydarzenia.-staraj się nie wdychać zbyt głęboko dymu.
-palacze papierosów muszą zdawać sobie sprawę z tego, iż nargile nie mogą być dla nich alternatywnym źródłem nikotyny.

Dwutlenek węgla:

Drastycznie zredukować ilość niebezpiecznego gazu może jedynie opór elektryczny. Jeżeli nie posiadasz odpowiedniego urządzenia możesz:
-palić na zewnątrz, np. w patio otoczonym roślinami lub ogrodzie.
-używać większej fajki – im większa tym mniej uwalnianego CO.
-używaj naturalnego węgla zamiast chemicznego ( nie dość, że wydziela nieprzyjemny zapach przy rozpalaniu to na dodatek jego skład jest nieznany- często powstaje po zmiksowaniu sproszkowanego węgla drzewnego z różnymi substancjami chemicznymi, takimi jak saletra potasowa. Produkuje większe ilości tlenku węgla i innych niebezpiecznych substancji niż typowy węgiel drzewny).
-od czasu do czasu dmuchaj do wnętrza węża (zamiast pompować powietrze), by pozbyć się CO gromadzącego się ponad urną na wodę.
-nie wkładaj zbyt dużo tytoniu do wnętrza miski.


Wąż:

-dziel się wężem z innymi, ponieważ tak nakazuje tradycja. Dzięki temu będziesz wdychał mniej dymu, co pozwoli uniknąć ci uzależnienia, zachowasz także towarzysko-rekreacyjny wymiar tej aktywności.
-im dłuższy wąż tym lepiej (użytkownik powinien znać umiar i nauczyć się przestać palić przed końcem sesji. W innym wypadku wdychałby zanieczyszczone składniki powstałe w procesie spalania).

Woda:

-wymieniaj wodę tak często jak tylko się da.
-zmień pH (kwaśność) wody tak, by pochłaniała jak najwięcej nikotyny.
-znajdź doraźne środki chemiczne, które można dodać do wody w celu zatrzymania w niej szkodliwych substancji takich jak smoła itp.
Uwaga: woda zatrzymuje wiele substancji (nawet z tych uważanych za rakotwórcze). Wspomnieć można tu np. o akroleinie i aldehydzie octowym, których filtracja czyni dym znośnym nawet dla osób niepalących.

Najlepsza rada:

Staraj się ograniczyć palenie początkowo do jednego w tygodniu, a później pal okazjonalnie (np. w urodziny, święta, wesela itd.). Ludzie w Azji i Afryce postępują tak już od wieków.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty neokucia

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Strona 1 z 1

Forum www.bonglords.fora.pl Strona GłównaShisha - informacjePalenie, a zdrowie...
Obecny czas to Czw 13:08, 28 Mar 2024
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - Glass˛ Created by DoubleJ(Jan Jaap)
Regulamin