www.bonglords.fora.pl
Forum klanowe dla palących ShiShe:)



Forum www.bonglords.fora.pl Strona Główna Shisha - informacje Jak używać ??
Obecny czas to Czw 6:15, 25 Kwi 2024

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat
Autor
neokucia
Administrator
Administrator



Dołączył: 29 Wrz 2007
Posty: 511
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z domu
Nie 0:48, 30 Wrz 2007

Wiadomość
Jak używać ??
Fajka wodna (sheesha) jest zbudowana z czterech podstawowych elementów


1. Podstawa czyli dzban na wodę
2. Cybuchu – gliniane naczynie na tytoń
3. Głowica – wykonana z metalu przeważnie bogato ozdobiona
3.1 zawór – czyli cześć fajki która pozwala na opróżnienie fajki z nadmiaru dymu
4. Wąż – zakończony ustnikiem to zasysania dymu

To są tylko podstawowe elementy fajki, dodatkowe ale jakże niezbędne to:
- szczypce do węgielków
- popielniczka – znajduje się ona pod cybuchem służy do odrzucania nadmiaru popiołu z węgielków
- folia aluminiowa (wcześniej podziurkowana) przykrywająca tytoń na niej kładziemy węgielek.

Fajki wodne są bogato zdobione, mogą się od siebie różnić także kształtem dzbana, głowicy a nawet cybucha jednak sposób działania jest zawsze taki sam.
Fajki wodne mają różne rozmiary od bardzo małych fajek kilkunastocentymetrowych do fajek które mierzą ponad metr. Spotykane są także fajki które maja 180 i więcej centymetrów.
Sheeshe często wyposażone są w specjalne kominy czyli osłony na cybuch które mają na celu wyrównać temperaturę prażenia tytoniu a także ochronić węgielek przed wiatrem.
Można także spotkać fajki wodne z kilkoma węzami, ułatwia to palenie w grupach gdyż każdy może mieć swój wąż. „Wielo-wężne” fajki są najczęściej spotykane na zachodzie w Ameryce i Europie, dużo rzadziej zaś w Azji i Afryce.


Rozpalanie Sheeshy

1. Napełnij dzban wodą tak aby rurka z głowicy była przykryta ok. 2 cm wodą.
2. Nałóż głowicę na dzban
3. Podłącz wąż oraz nałóż popielniczkę
4. Nałóż do cybuchu odpowiednia ilość tytoniu. Zostaw ok. 0.5 cm wolnego miejsca od górnej krawędzi cybuchu. Nie ubijaj tytoniu w cybuchu
5. Owiń cybuch folią aluminiową zakrywając w ten sposób tytoń.
6. Przy pomocy wykałaczki wykonaj otwory w foli im więcej tym lepiej, jednakże UNIKAJ przerwania się foli.
7. Sprawdź czy wszystkie połączenia są szczelne
8. Rozpal węglik. Pamiętaj aby zawsze trzymać węglik przy pomocy szczypiec. węgielki najlepiej rozpalać na otwartym powietrzu gdyż podczas rozpalania wytwarza się dość nieprzyjemny zapach który może zepsuć wrażenia z palenia fajki.



Czyszczenie i konserwacja

Środki czyszczące. Wielu palaczy używa tylko zwykłej ciepłej wody, jednak nie zawsze usuwają one wszystkie zapachy. Najlepszy do czyszczenia jest roztwór wody z sokiem z cytryny, lub można też użyć roztworu octu z wodą w stosunku 1:10.


Każdy z elementów fajki jest inny i wymaga specyficznej opieki i sposobu czyszczenia. Gdy kupujemy fajkę powinniśmy także zaopatrzyć się w osprzęt do jej czyszczenia. Dwie szczotki jedna wąska i podłużna do czyszczenia głowicy fajki, oraz druga szczotka do czyszczenia dzbana.

Cybuch – przeważnie wystarcza tylko przepłukać cybuch pod bieżącą wodą, jednak jeżeli cybuch przejął zapach tytoniu należy użyć roztworu wody z cytryna do czyszczenia.

Głowica – Często bywa że na wewnętrznej ściance głównej rury głowicy pojawia się osad z dymu, należy użyć odpowiedniej szczotki i oczyścić wnętrze rurki z osadu, jako środka czyszczącego można albo użyć roztworu z cytryny bądź też w przypadku mocnego zabrudzenia mydła. Po umyciu należy dokładnie wypłukać głowice i osuszyć. Uwaga, jeżeli głowica jest wyposażona w zawór należy go odkręcić i dokładnie wysuszyć, ta części fajki jest bardzo podatna na rdzę.

Dzban – Należy dokładnie wymyć dzban oraz miejsce w którym powstaje osad z wody. Używamy do tego szczotki oraz roztworu z cytryny bądź mydła.

Wąż – Uwaga, nie każdy wąż może być myty, sprawdź dokładnie czy wąż który posiadasz może zostać myty. Zamoczenie węża bądź stosowanie jakichkolwiek detergentów, który nie jest przeznaczony do mycia spowoduje wytworzenie się wewnątrz rdzy która jest bardzo niebezpieczna w przypadku dostania się do płuc, także drewniane elementy węża mogą ulec złuszczeniu. Takie węże wyłącznie przedmuchujemy. Powinny być one przedmuchiwane co 1-2 palenia.
Węże zdatne do mycia: należy je myć co 10-15 paleń. Szczególną uwagę należy poświecić części węża z ustnikiem, oraz środkowej części węża. Do czyszczenia węża używamy roztworu wody z cytryną w stosunku 1:1. Najpierw chwyć wąż odłącz ustnik i ostatnią cześć węża złóż wąż w pól i uderz nim kilkakrotnie o podłogę, spowoduje to oderwanie się znacznej części osadu od węża. Następnie przedmuchaj wąż. Zatkaj jeden otwór węża i wypełnij go do połowy roztworem, energicznymi ruchami wypłucz dokładnie wąż, czynność tę powtarzaj kilkukrotnie. Opróżnij wąż, możesz użyć roztworu do kolejnego przepłukania węża. Odstaw wąż na 4-5 dni w słoneczne miejsce aby dokładnie wysechł. Nigdy nie używaj mokrego węża, może to uszkodzić wąż lub spowodować automatyczne nagromadzenie się osadu na ściankach.

UWAGA: Kilku krotnie sprawdź czy twój wąż nadaje się do mycia. Zamoczenie węża nieprzystosowanego do mycia trwale go uszkodzi!



Aklimatyzowanie Sheeshy

Co niektórym może się wydać dziwne ale Sheesha może być podatna na zmiany pogody lub nowe otoczenie. Jeżeli przykładowo przeniesiemy fajkę w nowe otoczenie gdzie wilgotność znacznie różni się od tego gdzie fajka przebywała do tej pory możemy spotkać następujące efekty takiej zmiany:
- słaby, rzadki dym
- słaby aromat i smak palonego tytoniu,
- dużo cięższy odgłos wydawany podczas palenia

Kiedy należy aklimatyzować fajkę, pierwszą aklimatyzacje nasza faja powinna przejść zaraz po zakupie. Kolejne po przeprowadzeniu remontu w domu, malowanie czy zmiana elewacji, a także przy gwałtownych zmianach pogody. Czyli przy każdej znaczącej zmianie wilgotności otoczenia powinniśmy zaaklimatyzować naszą fajkę do nowych warunków.

W jaki sposób aklimatyzować fajkę? Kilka godzin przed planowanym paleniem, „otworzyć” fajkę na świat czyli jeżeli mamy ją schowana wyciągnąć ją na wierzch i pozwolić jej „pooddychać”. Najlepszą metodą jest rozłączenie głównych elementów fajki i pozostawienie ich na parę godzin, jeżeli rozłączenie elementów nie jest możliwe przynajmniej należy odłączyć wąż i cybuch. Należy bardzo uważać przy pozostawianiu fajki na dworze ze względu na wszechobecne insekty, które nie służą naszej fajce.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty neokucia

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Strona 1 z 1

Forum www.bonglords.fora.pl Strona GłównaShisha - informacjeJak używać ??
Obecny czas to Czw 6:15, 25 Kwi 2024
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - Glass˛ Created by DoubleJ(Jan Jaap)
Regulamin